Plugins - Elementor Page Builder - Stable (latest release) - en to ro translation catalogue (971 entries)

en: Download image
ro: Descarcă imaginea

en: Pin it
ro: Partajează pe Pinterest

en: Share on Twitter
ro: Partajează pe Twitter

en: Share on Facebook
ro: Partajează pe Facebook

en: Custom Attributes
ro: Atribute personalizate

en: Dynamic Tags
ro: Etichete dinamice

en: Attributes
ro: Atribute

en: Share
ro: Partajează

en: Fullscreen
ro: Ecran complet

en: Dynamic Content
ro: Conținut dinamic

en: %s Widget
ro: Piesă %s

en: Global Style
ro: Stil global

en: Theme Style
ro: Stil temă

en: Default Kit
ro: Kit implicit

en: Field
ro: Câmp

en: Label
ro: Etichetă

en: Form Fields
ro: Câmpuri formular

en: Paragraph Spacing
ro: Spațiu între paragrafe

en: Buttons
ro: Butoane

en: Draft
ro: Ciornă

en: Settings Reset
ro: Resetare setări

en: Already connected.
ro: Deja conectat.

note: translators: %s: Video provider
en: %s Video Player
ro: Player video %s

en: Background Position
ro: Poziție fundal

en: Contain
ro: Conține

en: Background Size
ro: Dimensiune fundal

en: Usage Data Sharing
ro: Partajarea datelor de utilizare

en: Drag To Delete
ro: Trage pentru a șterge

en: Saved Colors
ro: Culori salvate

en: Add Picked Color
ro: Adaugă culoarea aleasă

en: Done
ro: Gata

en: Connecting to the Library failed. Please try reloading the page and try again
ro: Conectarea la bibliotecă a eșuat. Te rog reîncarcă pagina și încearcă din nou

en: Connected as %s
ro: Conectat ca %s

en: Connected successfully
ro: Conectat cu succes

en: Unable to connect
ro: Nu mă pot conecta

en: Dark
ro: Întunecat

en: Light
ro: Luminos

en: Auto Detect
ro: Detectare automată

en: Preferences
ro: Preferințe

en: Add Your Custom Icons
ro: Adaugă-ți iconurile personalizate

en: Custom Icons
ro: Iconuri personalizate

en: Transition
ro: Tranziție

en: Duration
ro: Durată

[ctx: Background Control]
en: Images
ro: Imagini

[ctx: Background Control]
en: Slideshow
ro: Prezentare

en: Clear Log
ro: Șterge jurnalul

en: Next
ro: Următoare

en: Previous
ro: Anterioară

en: Amount
ro: Cantitate

en: Add Element
ro: Adaugă element

en: Line
ro: Linie

[ctx: shapes]
en: Trees
ro: Copaci

[ctx: shapes]
en: Squares
ro: Pătrate

[ctx: shapes]
en: Stripes
ro: Dungi

[ctx: shapes]
en: Leaves
ro: Frunze

[ctx: shapes]
en: Fir Tree
ro: Brad

[ctx: shapes]
en: Dots
ro: Puncte

[ctx: shapes]
en: Rectangles
ro: Dreptunghiuri

[ctx: shapes]
en: Parallelogram
ro: Paralelogram

[ctx: shapes]
en: Rhombus
ro: Romburi

[ctx: shapes]
en: Pluses
ro: Plusuri

[ctx: shapes]
en: Arrows
ro: Săgeți

en: Basic Gallery
ro: Galerie de bază

en: Play On Mobile
ro: Redă pe mobil

en: YouTube/Vimeo link, or link to video file (mp4 is recommended).
ro: Legătură YouTube/Vimeo sau legătura la fișierul video (este recomandat un fișier mp4).

en: Reinstall
ro: Reinstalează

en: Error occurred, The version selected is invalid. Try selecting different version.
ro: A apărut o eroare, versiunea selectată este invalidă. Încearcă să selectezi o altă versiune.

en: Post
ro: Articol

en: File Path: %s
ro: Cale fișier: %s

en: Need Help
ro: Am nevoie de ajutor

en: Play Once
ro: Rulează o dată

en: Upload SVG
ro: Încarcă SVG

en: Choose Video
ro: Alege video

en: Your Email
ro: Emailul tău

en: Get Beta Updates
ro: Primești actualizări Beta

en: Template not exist.
ro: Șablonul nu există.

en: Upgrade To Font Awesome 5
ro: Actualizează la Font Awesome 5

en: This action is not reversible and cannot be undone by rolling back to previous versions.
ro: Această acțiune nu este reversibilă și nu poate fi anulată prin restaurare la versiuni anterioare.

en: All Icons
ro: Toate iconurile

en: Your site's .htaccess file appears to be missing.
ro: Se pare că fișierul .htaccess pentru situl tău lipsește.

en: Some of your theme files are missing.
ro: Lipsesc unele fișiere ale temei.

en: Invalid %1$s Format, file not uploaded for security reasons
ro: Formatul %1$s este invalid, fișierul nu a fost încărcat din motive de securitate

en: %1$s file is not allowed for security reasons
ro: Fișierul %1$s nu sunt permis din motive de securitate

en: The uploaded %1$s file is not supported. Please upload a valid %2$s file
ro: Fișierul %1$s încărcat nu este acceptat. Te rog încarcă un fișier %2$s valid

en: Don't Show Again
ro: Nu arăta din nou

en: Get Pro
ro: Ia Pro

en: Upload
ro: Încarcă

en: My Libraries
ro: Bibliotecile mele

en: Icon Library
ro: Bibliotecă de iconuri

en: It has been replaced by <strong>%1$s</strong>.
ro: A fost înlocuit cu <strong>%1$s</strong>.

en: Document not found.
ro: Document negăsit.

en: Fixed
ro: Centrat

en: Please note!
ro: Te rog reține!

en: Custom Width
ro: Lățime personalizată

en: Custom Positioning
ro: Poziționare personalizată

en: Super Admin
ro: Super-administrator

en: Get Help
ro: Primești ajutor

en: Horizontal Align
ro: Aliniere pe orizontală

en: Vertical Align
ro: Aliniere pe verticală

en: Having problems loading Elementor? Please enable Safe Mode to troubleshoot.
ro: Ai probleme la încărcarea Elementor? Te rog activează Modul de siguranță pentru depanare.

en: The issue was probably caused by one of your plugins or theme.
ro: Problema a fost cauzată probabil de unul dintre module sau de temă.

en: Note: The ID link ONLY accepts these chars: %s
ro: Notă: legătura ID-ului acceptă numai aceste caractere: %s

en: Choose File
ro: Alege fișierul

en: External URL
ro: URL extern

en: Order By
ro: Ordonează după

en: Read More Text
ro: Text Citește mai mult

en: Note: This widget only affects themes that use `%s` in archive pages.
ro: Notă: această piesă afectează numai temele care folosesc „%s” în paginile arhivă.

en: Continue reading
ro: Continuă lectura

en: Read More
ro: Citește mai mult

en: Location
ro: Locație

note: translators: %s: Name of current post
en: Continue reading %s
ro: Continuă lectura %s

en: (more&hellip;)
ro: (mai mult&hellip;)

[ctx: Template Library]
en: Filter by category
ro: Filtrează după categorie

[ctx: Template Library]
en: All Categories
ro: Toate categoriile

[ctx: Template Library]
en: Category
ro: Categorie

[ctx: Template Library]
en: Categories
ro: Categorii

[ctx: Template Library]
en: Templates
ro: Șabloane

en: Get Theme Builder
ro: Ia constructorul de teme

en: Get Popup Builder
ro: Ia constructorul de popup-uri

en: Popups
ro: Popup-uri

en: Theme Builder
ro: Constructor de teme

en: Theme Templates
ro: Șabloane temă

en: Enable Safe Mode
ro: Activează Modul de siguranță

en: Can't Edit?
ro: Nu poți edita?

en: <a href="%s" target="_blank">Click here</a> to troubleshoot
ro: <a href="%s" target="_blank">Dă clic aici</a> pentru depanare

en: Still experiencing issues?
ro: Încă ai probleme?

en: Editor successfully loaded?
ro: Editorul s-a încărcat cu succes?

en: Disable Safe Mode
ro: Dezactivează Modul de siguranță

en: Safe Mode ON
ro: Modul de siguranță este pornit

en: Cannot enable Safe Mode
ro: Nu pot activa Modul de siguranță

en: Safe Mode
ro: Mod de siguranță

en: Continue
ro: Continuă

[ctx: Template Library]
en: Saved Templates
ro: Șabloane salvate

note: translators: %d: interval
en: Every %d minutes
ro: La fiecare %d minute

en: %s Database update process is running in the background.
ro: %s Procesul de actualizare a bazei de date rulează în fundal.

en: Every %d Minutes
ro: La fiecare %d minute

en: Not Supported
ro: Nesuportat

en: Users
ro: Utilizatori

en: Plugins
ro: Module

en: Any Video
ro: Orice videoclip

en: Current Video Channel
ro: Canal video curent

en: Unmarked Color
ro: Culoarea nemarcată

en: Stars
ro: Stele

en: Outline
ro: Contur

en: Unmarked Style
ro: Stil nemarcat

en: Rating Scale
ro: Scală de evaluare

en: Rating
ro: Evaluare

en: Star Rating
ro: Evaluare pe stele

en: Custom Caption
ro: Text asociat personalizat

en: Attachment Caption
ro: Text asociat atașament

en: Quit
ro: Abandonare

en: Keyboard Shortcuts
ro: Scurtături tastatură

en: Show / Hide Panel
ro: Arată/ascunde panou control

en: Go To
ro: Mergi la

en: Redo
ro: Refacere

en: Undo
ro: Revenire

en: Type to find anything in Elementor
ro: Scrie pentru a găsi ceva în Elementor

en: Finder
ro: Căutător

en: Customizer
ro: Personalizator

en: Menus
ro: Meniuri

en: Dashboard
ro: Panou control

en: Homepage
ro: Prima pagină

en: Create
ro: Creează

en: Disconnect
ro: Deconectează

en: Disconnected Successfully.
ro: Deconectat cu succes.

en: Connected Successfully.
ro: Conectat cu succes.

en: Connect
ro: Conectează

en: Future
ro: Viitor

en: Lazy Load
ro: Încărcare lentă

en: Enter your URL
ro: Introdu URL-ul tău

note: translators: %d: Breakpoint value
en: Sets the breakpoint between tablet and mobile devices. Below this breakpoint mobile layout will appear (Default: %dpx).
ro: Setează punctul de întrerupere între tabletă și dispozitivele mobile. Sub această întrerupere va apărea aspectul mobil (implicit: %dpx).

note: translators: %d: Breakpoint value
en: Sets the breakpoint between desktop and tablet devices. Below this breakpoint tablet layout will appear (Default: %dpx).
ro: Setează punctul de întrerupere între dispozitivele desktop și tablete. Sub această întrerupere va apărea aspectul de tabletă (implicit: %dpx).

en: Welcome to Elementor
ro: Bun venit la Elementor

en: Create Your First Post
ro: Creează primul tău articol

en: Create Your First Page
ro: Creează prima ta pagină

en: Getting Started
ro: Noțiuni de bază

en: Inner Section
ro: Secțiune interioară

en: Easy Navigation is Here!
ro: Easy Navigation este aici!

en: Empty
ro: Golește

en: Skip
ro: Sari peste

en: Paste URL or type
ro: Plasează URL-ul sau scrie-l

[ctx: Filter Control]
en: Hue
ro: Nuanță

en: Debug Bar
ro: Bară de depanare

en: Hide Notification
ro: Ascunde notificarea

en: Happy To Help
ro: Bucuros să ajut

en: Congrats!
ro: Felicitări!

en: Zoom
ro: Mărește

en: Debug Bar adds an admin bar menu that lists all the templates that are used on a page that is being displayed.
ro: Bara de depanare adaugă un meniu bară de administrare care afișează toate șabloanele care sunt folosite pe o pagină care este afișată.

en: Single
ro: Singular

en: All Content
ro: Tot conținutul

en: Style Reset
ro: Resetare stil

en: Style Pasted
ro: Stil plasat

en: Video Info
ro: Informații despre video

en: Self Hosted
ro: Auto-găzduit

en: Source
ro: Sursă

en: Please make sure the ID is unique and not used elsewhere on the page this form is displayed. This field allows <code>A-z 0-9</code> & underscore chars without spaces.
ro: Te rog asigură-te că ID-ul este unic și nu este folosit în altă parte pe pagina în care acest formular este afișat. Acest field permite caracterele <code>A-z 0-9</code> și liniuță-jos, fără spații.

en: Button ID
ro: ID buton

en: Site
ro: Sit

en: Got It
ro: Am înțeles

en: Now you can access all editing actions using right click.
ro: Acum poți accesa toate acțiunile de editare folosind clic dreapta.

en: Copy All Content
ro: Copiază tot conținutul

en: Save as a Global
ro: Salvare ca global

en: Reset Style
ro: Resetează stilul

en: Copy Style
ro: Copiază stilul

en: Copy
ro: Copiază

en: Preview for %s
ro: Previzualizare pentru %s

en: Drag widget here
ro: Trage piesa aici

[ctx: Filter Control]
en: CSS Filters
ro: Filtre CSS

[ctx: Filter Control]
en: Saturation
ro: Saturație

[ctx: Filter Control]
en: Brightness
ro: Strălucire

[ctx: Filter Control]
en: Blur
ro: Estompare

en: Specify an end time (in seconds)
ro: Specifică o oră de încheiere (în secunde)

en: End Time
ro: Oră de încheiere

en: Specify a start time (in seconds)
ro: Specifică o oră de începere (în secunde)

en: Start Time
ro: Oră de începere

en: Wait! Don't deactivate Elementor. You have to activate both Elementor and Elementor Pro in order for the plugin to work.
ro: Așteaptă! Nu dezactiva Elementor. Pentru ca modulul să funcționeze, trebuie să activezi atât Elementor cât și Elementor Pro.

en: I have Elementor Pro
ro: Am Elementor Pro

en: Elementor Debugger
ro: Depanator Elementor

en: Back to WordPress Editor
ro: Înapoi la editorul WordPress

note: translators: %s the title of the post type translators: %s: Template type label.
en: Add New %s
ro: Adaugă %s nouă

note: translators: %d: Number of rows
en: %d row affected. | %d rows affected.
ro[0]: %d rând afectat.
ro[1]: %d rânduri afectate.
ro[2]: %d de rânduri afectate.

[ctx: Page Template]
en: Elementor Full Width
ro: Lățime completă Elementor

[ctx: Page Template]
en: Elementor Canvas
ro: Pânză Elementor

en: Opacity
ro: Opacitate

en: Something went wrong.
ro: Ceva nu a mers bine.

en: Max Width
ro: Lățime maximă

en: Position
ro: Poziție

en: Templates Help You <span>Work Efficiently</span>
ro: Șabloanele te ajută să <span>lucrezi eficient</span>

en: New Template
ro: Șablon nou

note: translators: %s: Element type.
en: Delete %s
ro: Șterge %s

note: translators: 1: Elementor, 2: Link to plugin review
en: Enjoyed %1$s? Please leave us a %2$s rating. We really appreciate your support!
ro: Ți-a plăcut %1$s? Lasă-ne o evaluare la %2$s. Apreciem cu adevărat sprijinul tău!

en: Knowledge Base
ro: Bază de cunoștințe

en: This template includes the header, full-width content and footer
ro: Acest șablon include antetul, conținutul în lățime completă și subsolul

en: No header, no footer, just Elementor
ro: Fără antet, fără subsol, doar Elementor

en: Default Page Template from your theme
ro: Șablonul implicit de pagină din temă ta

en: Page Layout
ro: Aranjament pagină

en: Current
ro: Curent

en: Play Video
ro: Rulează videoul

en: Inline
ro: În-linie

en: Add templates and reuse them across your website. Easily export and import them to any other project, for an optimized workflow.
ro: Adaugă șabloane și le refolosești pe situl tău web. Le exporți și imporți cu ușurință în orice alt proiect, pentru un flux de lucru optimizat.

note: translators: %s: Template type label.
en: Create Your First %s
ro: Creează-ți prima %s

en: All
ro: Tot

[ctx: Template Library]
en: My Templates
ro: Șabloanele mele

en: Create Template
ro: Creează șablon

en: Enter template name (optional)
ro: Introdu numele șablonului (opțional)

en: Name your template
ro: Numește-ți șablonul

en: Select the type of template you want to work on
ro: Selectează tipul de șablon cu care vrei să lucrezi

en: Choose Template Type
ro: Alege tipul de șablon

en: Use templates to create the different pieces of your site, and reuse them with one click whenever needed.
ro: Folosește șabloane pentru a crea diverse părți ale sitului și le refolosești cu un singur clic ori de câte ori este nevoie.

en: Custom Fonts allows you to add your self-hosted fonts and use them on your Elementor projects to create a unique brand language.
ro: Fonturile personalizate îți permit să adaugi fonturi auto-găzduite și să le folosești în proiectele Elementor pentru a crea un limbaj unic de brand.

en: Add Your Custom Fonts
ro: Adaugă fonturile tale personalizate

en: Custom Fonts
ro: Fonturi personalizate

en: Category
ro: Categorie

en: More actions
ro: Mai multe acțiuni

en: Search Templates:
ro: Caută șabloane:

en: Pages
ro: Pagini

en: Blocks
ro: Blocuri

en: Dynamic
ro: Dinamic

en: This tag has no settings.
ro: Această etichetă nu are setări.

[ctx: Border Control]
en: Groove
ro: Canelură

note: translators: %s: Document title
en: %s Settings
ro: Setări %s

en: Want to give access only to content?
ro: Vrei să dai acces numai la conținut?

en: No access to editor
ro: Fără acces la editor

en: Role Excluded
ro: Rol exclus

en: Manage What Your Users Can Edit In Elementor
ro: Administrează ce pot edita utilizatorii tăi în Elementor

en: Role Manager
ro: Manager roluri

en: Fallback
ro: Alternativă

en: Featured Image
ro: Imagine reprezentativă

en: Body Style
ro: Stil corp

en: Action not found.
ro: Acțiune negăsită.

en: Post not found.
ro: Articol negăsit.

en: Token Expired.
ro: Token expirat.

en: Set how many slides are scrolled per swipe.
ro: Setează câte diapozitive sunt derulate la o atingere.

en: Note: Attachment Fixed works only on desktop.
ro: Notă: atașamentul fix funcționează numai pe desktop.

en: Create New Post
ro: Creează un articol nou

en: Google Early Access
ro: Early Access Google

en: Unknown Error
ro: Eroare necunoscută

en: Saving has been disabled until you’re reconnected.
ro: Salvarea a fost dezactivată până când ești reconectat.

en: Server Error
ro: Eroare server

en: Connection Lost
ro: Conexiune pierdută

en: There is an autosave of this post that is more recent than the version below. You can restore the saved data fron the Revisions panel
ro: Există o salvare automată a acestui articol care este mai recentă decât versiunea de mai jos. Poți restaura datele salvate din panoul Revizii

en: Restore Auto Saved Data
ro: Restaurează datele salvate automat

en: Restore
ro: Restaurează

en: Current Version
ro: Versiune actuală

en: Edit Published
ro: Editează articolele publicate

en: Edit Draft
ro: Editează ciorna

en: When you turn on privacy mode, YouTube won't store information about visitors on your website unless they play the video.
ro: Când activezi modul confidențialitate, YouTube nu va stoca informații despre vizitatorii sitului tău decât dacă ei rulează videoul.

en: Privacy Mode
ro: Mod confidențialitate

en: Enter your shortcode
ro: Introdu scurtcodul tău

en: Enter your image caption
ro: Introdu textul asociat pentru imaginea ta

en: Enter your code
ro: Introdu codul tău

en: Add Your Heading Text Here
ro: Adaugă aici textul pentru subtitlu

en: Dismiss alert
ro: Ignoră alerta

en: Enter your description
ro: Introdu descrierea ta

en: This is an Alert
ro: Aceasta este o alertă

en: Active Icon
ro: Icon activ

note: translators: 1: Editing date, 2: Author display name
en: Last edited on %1$s by %2$s
ro: Ultima editare pe %1$s de %2$s

note: translators: 1: Saving date, 2: Author display name
en: Draft saved on %1$s by %2$s
ro: Ciornă salvată pe %1$s de %2$s

[ctx: revision date format]
en: M j, H:i
ro: j M G:i

en: Dismiss
ro: Renunță

en: View All Revisions
ro: Vezi toate reviziile

en: Have a look
ro: Uită-te

en: Keep Editing
ro: Continuă editarea

en: This is just a draft. Play around and when you're done - click update.
ro: Acesta este doar o ciornă. Lucrează la ea și când ai terminat - dă clic pe actualizează.

note: translators: %s: the document title.
en: Hurray! Your %s is live.
ro: Ura! %s tău este live.

en: Submit
ro: Trimite

en: Update
ro: Actualizează

en: Published
ro: Publicat

en: Proceed Anyway
ro: Continuă oricum

en: Your browser isn't compatible with all of Elementor's editing features. We recommend you switch to another browser like Chrome or Firefox.
ro: Navigatorul tău nu este compatibil cu toate funcționalitățile de editare ale modulului Elementor. Îți recomandăm să comuți la un alt navigator, de exemplu Chrome sau Firefox.

en: Your browser isn't compatible
ro: Navigatorul tău nu este compatibil

en: No Results Found
ro: Niciun rezultat găsit

en: Please make sure your search is spelled correctly or try a different words.
ro: Te rog asigură-te că ai scris corect pentru căutare sau încearcă cu alte cuvinte.

en: No Favorite Templates
ro: Niciun șablon preferat

en: You can mark any pre-designed template as a favorite.
ro: Poți marca orice șablon pre-proiectat ca preferat.

en: Import Document Settings
ro: Importă setări document

en: Show Panel
ro: Arată panoul

en: Dashboard Settings
ro: Setări panou control

en: Select File
ro: Selectează fișierul

en: or
ro: sau

en: Drag & drop your .JSON or .zip template file
ro: Trage și plasează fișierul șablonului .JSON sau .zip

en: Import Template to Your Library
ro: Importă șablon în biblioteca ta

en: Click here
ro: Dă clic aici

en: Want to learn more about the Elementor library?
ro: Vrei să afli mai multe despre biblioteca Elementor?

en: Favorite
ro: Favorit

en: Creation Date
ro: Data creării

en: Created By
ro: Creat de

en: Search
ro: Caută

en: My Favorites
ro: Favoritele mele

en: Popular
ro: Populare

en: Trend
ro: În trend

en: New
ro: Nou

en: Import Template
ro: Importă șablon

en: Remove
ro: Înlătură

en: Duplicate
ro: Fă duplicat

en: Drag & Drop
ro: Trage și plasează

en: Hide Panel
ro: Ascunde panoul

en: Save as Template
ro: Salvează ca șablon

en: Save Draft
ro: Salvează ciorna

en: Save Options
ro: Salvează opțiunile

en: Publish
ro: Publică

en: Preview Changes
ro: Previzualizează modificările

en: Exit To Dashboard
ro: Ieși la panoul de control

en: Search Widget:
ro: Caută piesa:

en: Back to default
ro: Înapoi la implicit

[ctx: Typography Control]
en: Line Through
ro: Bifă

[ctx: Typography Control]
en: Overline
ro: Linie deasupra

[ctx: Typography Control]
en: Underline
ro: Subliniere

[ctx: Typography Control]
en: Decoration
ro: Decorare

en: Unlinked values
ro: Valori nelegate

en: (opens in a new window)
ro: (deschide într-o fereastră nouă)

en: News & Updates
ro: Știri și actualizări

[ctx: Dashboard Overview Widget Recently Date]
en: M jS
ro: j M

en: Recently Edited
ro: Editate recent

en: Create New Page
ro: Creează pagină nouă

en: Elementor Overview
ro: Prezentare generală Elementor

en: Update Elementor Now
ro: Actualizează Elementor acum

en: Excerpt
ro: Rezumat

en: Access denied.
ro: Acces refuzat.

en: Disable Default Fonts
ro: Dezactivează fonturi implicite

en: End
ro: Sfârșit

en: Start
ro: Început

en: Type Here
ro: Tastează aici

en: Reload Page
ro: Reîncarcă pagina

en: Your session has expired. Please reload the page to continue editing.
ro: Sesiunea ta a expirat. Te rog reîncarcă pagina pentru a continua editarea.

en: Timeout
ro: Pauză

en: We're sorry, but something went wrong. Click on 'Learn more' and follow each of the steps to quickly solve it.
ro: Regretăm, dar ceva nu a mers bine. Dă clic pe „Află mai mult” și urmează toți pașii pentru a rezolva rapid.

en: The preview could not be loaded
ro: Previzualizarea nu a putut fi încărcată

en: Default Colors
ro: Culori implicite

en: Update Notification
ro: Notificare de actualizare

en: Unknown Value
ro: Valoare necunoscută

en: Once you start working, you'll be able to redo / undo any action you make in the editor.
ro: După ce începi să lucrezi, veți putea relua/anula toate acțiunile pe care le faci în editor.

en: No History Yet
ro: Niciun istoric deocamdată

en: Switch to Revisions tab for older versions
ro: Comută la fila Revizii pentru versiuni mai vechi

en: Revisions
ro: Revizii

en: Actions
ro: Acțiuni

en: Moved
ro: Mutat

en: Added
ro: Adăugat

en: Documentation
ro: Documentație

en: History
ro: Istoric

en: UI Hover Color
ro: Culoare trecere peste UI

en: UI Color
ro: Culoare UI

en: Edited
ro: Editat

en: Editing Started
ro: Editarea a început

[ctx: Text Shadow Control]
en: Shadow
ro: Umbră

en: Mute
ro: Fără sonor

en: Choose an Elementor template JSON file or a .zip archive of Elementor templates, and add them to the list of templates available in your library.
ro: Alegeți un fișier JSON ca șablon Elementor sau o arhivă .zip a șabloanelor Elementor și adăugă-le în lista de șabloane disponibile în bibliotecă.

en: You can customize the lightbox design by going to: Top-left hamburger icon > Global Settings > Lightbox.
ro: Poți personaliza designul lightbox-ului mergând la: icon hamburger din stânga sus > Setări globale > Lightbox.

[ctx: Text Shadow Control]
en: Text Shadow
ro: Umbră text

en: Open all image links in a lightbox popup window. The lightbox will automatically work on any link that leads to an image file.
ro: Deschide toate legăturile la imagini într-o fereastră popup lightbox. Lightbox-ul va funcționa automat cu orice legătură care duce la un fișier imagine.

en: Image Lightbox
ro: Lightbox imagine

en: Global Settings
ro: Setări globale

en: Please Note: We do not recommend updating to a beta version on production sites.
ro: Te rog reține: nu recomandăm actualizarea la o versiune beta pe siturile de producție.

en: Beta Tester
ro: Tester beta

en: Turn-on Beta Tester, to get notified when a new beta version of Elementor or Elementor Pro is available. The Beta version will not install automatically. You always have the option to ignore it.
ro: Pornește Testerul beta pentru a fi notificat când este disponibilă o versiune beta nouă a Elementor sau Elementor Pro. Versiunea beta nu se va instala automat. Ai mereu opțiunea de a refuza.

en: Become a Beta Tester
ro: Devii un tester beta

en: Warning: Please backup your database before making the rollback.
ro: Avertizare: te rog fă o copie de siguranță a bazei tale de date înainte de a face restaurarea.

en: Rollback Version
ro: Restaurează versiunea

note: translators: %s: Elementor version
en: Experiencing an issue with Elementor version %s? Rollback to a previous version before the issue appeared.
ro: Ai o problemă cu versiunea Elementor %s? Revino la o versiune anterioară în care problema nu apărea.

en: Version Control
ro: Control versiune

en: Switch Editor Loader Method
ro: Comută metoda încărcătorului de editor

en: Integrations
ro: Integrări

en: Sets the default space between widgets (Default: 20)
ro: Setează spațiul implicit între piese (implicit: 20)

en: Space Between Widgets
ro: Spațiu între piese

en: Rollback to Previous Version
ro: Restaurează la versiunea anterioară

en: Animation Delay
ro: Întârziere animație

en: Transition Duration
ro: Durată tranziție

en: Widgets Space
ro: Spațiu piese

note: translators: %s: Element type.
en: Add %s
ro: Adaugă %s

en: Attention: Importing may override previous settings.
ro: Atenție: importul poate contramanda setările anterioare.

en: Do you want to also import the document settings of the template?
ro: Vrei să imporți și setările documentului pentru șablon?

en: Add nofollow
ro: Adaugă nofollow

en: Open in new window
ro: Deschide într-o fereastră nouă

en: Link Options
ro: Opțiuni legătură

[ctx: Box Shadow Control]
en: Outline
ro: Contur

[ctx: Box Shadow Control]
en: Position
ro: Poziție

note: translators: %s: Element name.
en: Edit %s
ro: Editează %s

note: translators: %s: Element type.
en: Duplicate %s
ro: Fă duplicat după %s

en: Are you sure you want to reinstall previous version?
ro: Sigur vrei să reinstalezi versiunea anterioară?

note: translators: %s: WordPress version
en: Elementor requires WordPress version %s+. Because you are using an earlier version, the plugin is currently NOT RUNNING.
ro: Elementor are nevoie de versiunea WordPress %s sau una ulterioară. Deoarece folosești o versiune mai veche, acum modulul NU RULEAZĂ.

en: Use internal CSS that is embedded in the head of the page. For troubleshooting server configuration conflicts and managing development environments.
ro: Folosește CSS-ul intern care este înglobat în capul paginii. Pentru depanarea conflictelor de configurare ale serverului și pentru administrarea mediilor de dezvoltare.

en: Use external CSS files for all generated stylesheets. Choose this setting for better performance (recommended).
ro: Folosește fișierele CSS externe pentru toate foile de stiluri generate. Alege această setare pentru o performanță mai bună (recomandată).

en: Internal Embedding
ro: Înglobare internă

en: External File
ro: Fișier extern

en: CSS Print Method
ro: Metodă de imprimare CSS

en: For troubleshooting server configuration conflicts.
ro: Pentru depanarea conflictelor de configurare ale serverului.

en: Enable
ro: Activează

en: Disable
ro: Dezactivează

en: Status
ro: Stare

en: Space
ro: Spațiu

en: Drop Cap
ro: Letrină coborâtă

en: Elementor lets you hide the page title. This works for themes that have "h1.entry-title" selector. If your theme's selector is different, please enter it above.
ro: Elementor îți permite să ascunzi titlul paginii. Aceasta funcționează pentru temele care au selectorul „h1.entry-title”. Dacă selectorul temei tale este diferit, te rog introdu-l mai sus.

en: Page Title Selector
ro: Selector titlu pagină

en: Select
ro: Selectează

en: Paste Style
ro: Plasează stilul

en: Template
ro: Șablon

note: translators: %s: Setting page link
en: Not working? You can set a different selector for the title in the <a href="%s" target="_blank">Settings page</a>.
ro: Nu funcționează? Poți seta un alt selector pentru titlu în <a href="%s" target="_blank">pagina Setări</a>.

en: Hide Title
ro: Ascunde titlul

en: Maintenance Mode ON
ro: Mod mentenanță PORNIT

en: Choose Template
ro: Alege șablon

en: Select one or go ahead and <a target="_blank" href="%s">create one</a> now.
ro: Selectează unul sau du-te și <a target="_blank" href="%s">creează unul</a> acum.

en: To enable maintenance mode you have to set a template for the maintenance mode page.
ro: Pentru a activa modul mentenanță, trebuie să setezi un șablon pentru pagina mod mentenanță.

en: Edit Template
ro: Editează șablonul

en: Roles
ro: Roluri

en: Logged In
ro: Autentificat

en: Who Can Access
ro: Cine poate accesa

en: Coming Soon returns HTTP 200 code, meaning the site is ready to be indexed.
ro: Modul În curând returnează codul HTTP 200, asta înseamnă că situl este gata să fie indexat.

en: Maintenance Mode returns HTTP 503 code, so search engines know to come back a short time later. It is not recommended to use this mode for more than a couple of days.
ro: Modul Mentenanță returnează codul HTTP 503, deci motoarele de căutare știu să se reîntoarcă mai târziu. Nu este recomandat să folosești acest mod mai mult de câteva zile.

en: Choose between Coming Soon mode (returning HTTP 200 code) or Maintenance Mode (returning HTTP 503 code).
ro: Alege între modul În curând (returnează codul HTTP 200) sau modul Mentenanță (returnează codul HTTP 503).

en: Maintenance
ro: Mentenanță

en: Coming Soon
ro: În curând

en: Disabled
ro: Dezactivat

en: Choose Mode
ro: Alege modul

en: Set your entire website as MAINTENANCE MODE, meaning the site is offline temporarily for maintenance, or set it as COMING SOON mode, meaning the site is offline until it is ready to be launched.
ro: Setează-ți întregul sit în MODUL MENTENANȚĂ, asta înseamnă că situl este offline temporar pentru întreținere, sau setează-l în modul ÎN CURÂND, asta înseamnă că situl este offline până când este gata de lansare.

en: Maintenance Mode
ro: Mod mentenanță

en: Bring to Front
ro: Adu în față

en: Space Between
ro: Spațiu între

en: List
ro: Listă

[ctx: Shapes]
en: Book
ro: Carte

[ctx: Shapes]
en: Split
ro: Împarte

[ctx: Shapes]
en: Arrow
ro: Săgeată

[ctx: Shapes]
en: Waves Pattern
ro: Model valuri

[ctx: Shapes]
en: Waves Brush
ro: Perie în valuri

[ctx: Shapes]
en: Waves
ro: Valuri

[ctx: Shapes]
en: Curve Asymmetrical
ro: Curbă asimetrică

[ctx: Shapes]
en: Curve
ro: Curbă

[ctx: Shapes]
en: Fan Opacity
ro: Opacitate în evantai

[ctx: Shapes]
en: Tilt Opacity
ro: Opacitate înclinată

[ctx: Shapes]
en: Tilt
ro: Înclinare

[ctx: Shapes]
en: Triangle Asymmetrical
ro: Triunghi asimetric

[ctx: Shapes]
en: Triangle
ro: Triunghi

[ctx: Shapes]
en: Pyramids
ro: Piramide

[ctx: Shapes]
en: Clouds
ro: Nori

[ctx: Shapes]
en: Drops
ro: Picături

[ctx: Shapes]
en: Mountains
ro: Munți

en: Invert
ro: Inversează

en: Flip
ro: Întoarce

en: Shape Divider
ro: Separator de forme

en: Navigation Width
ro: Lățime navigare

en: Hover
ro: Trece peste

en: Add your custom id WITHOUT the Pound key. e.g: my-id
ro: Adaugă-ți ID-ul personalizat fără tasta diez. De exemplu: my-id

en: CSS ID
ro: ID CSS

[ctx: Background Control]
en: Angle
ro: Unghi

[ctx: Background Control]
en: Linear
ro: Liniar

[ctx: Background Control]
en: Type
ro: Tip

[ctx: Background Control]
en: Second Color
ro: A doua culoare

[ctx: Background Control]
en: Location
ro: Locație

en: Checking this box will disable Elementor's Default Fonts, and make Elementor inherit the fonts from your theme.
ro: Dacă bifezi această casetă vei dezactiva fonturile implicite Elementor și Elementor va moșteni fonturile din tema ta.

en: Checking this box will disable Elementor's Default Colors, and make Elementor inherit the colors from your theme.
ro: Dacă bifezi această casetă vei dezactiva culorile implicite Elementor și Elementor va moșteni culorile din tema ta.

en: Video Tutorials
ro: Tutoriale video

en: View Elementor Video Tutorials
ro: Vizualizează tutorialele video de la Elementor

en: Docs & FAQs
ro: Documentație și întrebări frecvente

en: View Elementor Documentation
ro: Vezi documentația Elementor

en: The `from` and `to` URL's must be different
ro: URL-urile „de la” și „la” trebuie să fie diferite

en: The `from` and `to` URL's must be valid URL's
ro: URL-urile „de la” și „la” trebuie să fie URL-uri valide

en: Enter your old and new URLs for your WordPress installation, to update all Elementor data (Relevant for domain transfers or move to 'HTTPS').
ro: Introdu URL vechi și pe cel nou pentru instalarea ta WordPress pentru a actualiza toate datele Elementor (relevante pentru transferurile de domenii sau pentru trecerea la „HTTPS”).

en: Update Site Address (URL)
ro: Actualizează adresa sitului (URL-ul)

note: translators: %s: Codex URL
en: <strong>Important:</strong> It is strongly recommended that you <a target="_blank" href="%s">backup your database</a> before using Replace URL.
ro: <strong>Important:</strong> Recomandăm cu prisosință să <a target="_blank" href="%s">faci o copie de siguranță a bazei de date</a> înainte de a folosi Înlocuiește URL-ul.

en: Replace URL
ro: Înlocuiește URL-ul

[ctx: System Info]
note: translators: 1: Minimum recommended_memory, 2: Codex URL
en: We recommend setting memory to at least %1$s. For more information, read about <a href="%2$s">how to Increase memory allocated to PHP</a>.
ro: Recomandăm să setezi memoria la cel puțin %1$s. Pentru mai multe informații, citește <a href="%2$s">cum să crești memoria alocată pentru PHP</a>.

note: translators: 1: Human readable time difference, 2: Date
en: %1$s ago (%2$s)
ro: Acum %1$s (%2$s)

[ctx: revision date format]
en: M j @ H:i
ro: j M @ G:i

en: Autosave
ro: Salvare automată

en: Revision
ro: Revizie

note: translators: %s: Codex URL
en: Learn more about <a target="_blank" href="%s">WordPress revisions</a>
ro: Află mai multe despre <a target="_blank" href="%s">reviziile WordPress</a>

en: It looks like the post revision feature is unavailable in your website.
ro: Se pare că funcționalitatea revizie articol este indisponibilă pe situl tău web.

en: Start designing your page and you'll be able to see the entire revision history here.
ro: Începe să-ți proiectezi pagina și vei putea vedea aici întregul istoric al reviziilor.

en: Revision history lets you save your previous versions of your work, and restore them any time.
ro: Istoricul reviziilor îți permite să salvezi versiunile anterioare ale articolelor și să le restaurezi oricând.

en: By
ro: De

en: No Revisions Saved Yet
ro: Nicio revizie salvată până acum

en: Thousand Separator
ro: Separator pentru mii

[ctx: Background Control]
en: Default
ro: Implicit

en: Custom CSS lets you add CSS code to any widget, and see it render live right in the editor.
ro: CSS-ul personalizat îți permite să adaugi un cod CSS în orice piesă și să-l vezi redat live în editor.

en: Meet Our Custom CSS
ro: Fă cunoștință cu CSS nostru personalizat

en: Custom CSS
ro: CSS personalizat

en: With this feature, you can save a widget as global, then add it to multiple areas. All areas will be editable from one single place.
ro: Cu această funcționalitate, poți salva o piesă ca globală, apoi s-o adaugi în mai multe zone. Toate zonele vor putea fi editate dintr-un singur loc.

en: Meet Our Global Widget
ro: Fă cunoștință cu piesa noastră globală

en: Go Pro
ro: Treci la Pro

en: Get more with Elementor Pro
ro: Ia mai multe cu Elementor Pro

en: Off
ro: Oprit

en: On
ro: Pornit

en: Extra Large
ro: Foarte mare

en: Extra Small
ro: Foarte mic

en: Styles set in Elementor are saved in CSS files in the uploads folder. Recreate those files, according to the most recent settings.
ro: Stilurile setate în Elementor sunt salvate în fișiere CSS în dosarul de încărcări. Re creează aceste fișiere, conform celor mai recente setări.

en: Regenerate Files
ro: Regenerează fișiere

en: Regenerate CSS
ro: Regenerează CSS

en: Improve Elementor
ro: Îmbunătățește Elementor

en: Invalid Data: The Template ID cannot be the same as the currently edited template. Please choose a different one.
ro: Date invalide: ID-ul șablonului nu poate fi identic cu cel al șablonului editat acum. Te rog alege altul.

en: Skin
ro: Aspect

en: Descending order
ro: Ordine descrescătoare

en: Ascending order
ro: Ordine crescătoare

en: Attention: We are going to DELETE ALL CONTENT from this page. Are you sure you want to do that?
ro: Atenție: vom ȘTERGE TOT CONȚINUTUL din această pagină. Sigur vrei să faci asta?

en: Delete All Content
ro: Șterge tot conținutul

en: %s are disabled
ro: %s sunt dezactivate

en: Update changes to page
ro: Actualizează modificări pe pagină

en: No thanks
ro: Nu, mulțumesc

en: Enter parent element selector to which stretched sections will fit to (e.g. #primary / .wrapper / main etc). Leave blank to fit to page width.
ro: Introdu selectorul elementului părinte la care se vor potrivi secțiunile întinse (exemplu: #primary / .wrapper / main etc). Lasă gol pentru a se potrivi cu lățimea paginii.

en: Stretched Section Fit To
ro: Secțiune întinsă potrivită la

en: Sets the default width of the content area (Default: 1140)
ro: Setează lățimea implicită a zonei de conținut (implicit: 1140)

en: Stretch the section to the full width of the page using JS.
ro: Întinde secțiunea la lățimea completă a paginii folosind JS.

en: Stretch Section
ro: Întinde secțiunea

en: Learn more.
ro: Află mai mult.

en: Reverse Columns
ro: Inversează coloanele

en: Mobile
ro: Mobil

en: Default Preview
ro: Previzualizare implicită

en: Link values together
ro: Leagă valori împreună

en: Shortcode
ro: Scurtcod

en: Remote
ro: La distanță

en: Import Now
ro: Importă acum

en: Import Templates
ro: Importă șabloane

en: Export Template
ro: Exportă șablonul

en: (no title)
ro: (fără titlu)

[ctx: Template Library]
en: Type
ro: Tip

[ctx: Template Library]
en: No Templates found in Trash
ro: Niciun șablon găsit la gunoi

[ctx: Template Library]
en: No Templates found
ro: Niciun șablon găsit

[ctx: Template Library]
en: Search Template
ro: Caută șablon

[ctx: Template Library]
en: View Template
ro: Vezi șablonul

[ctx: Template Library]
en: All Templates
ro: Toate șabloanele

[ctx: Template Library]
en: New Template
ro: Șablon nou

[ctx: Template Library]
en: Edit Template
ro: Editează șablonul

[ctx: Template Library]
en: Add New Template
ro: Adaugă șablon nou

[ctx: Template Library]
en: Add New
ro: Adaugă nou

[ctx: Template Library]
en: Template
ro: Șablon

en: Local
ro: Locală

en: Elementor Library automatically updates on a daily basis. You can also manually update it by clicking on the sync button.
ro: Biblioteca Elementor se actualizează automat zilnic. De asemenea, o poți actualiza manual dând clic pe butonul de sincronizare.

en: Sync Library
ro: Sincronizează biblioteca

en: Tools
ro: Unelte

en: Are you sure you want to delete this template?
ro: Sigur vrei să ștergi acest șablon?

en: Delete Template
ro: Șterge șablonul

en: Page
ro: Pagină

note: translators: %s: Template type.
en: Save Your %s to Library
ro: Salvează-ți %s în bibliotecă

en: The following error(s) occurred while processing the request:
ro: A apărut următoarea eroare în timpul procesării cererii:

en: An error occurred
ro: A apărut o eroare

en: This is where your templates should be. Design it. Save it. Reuse it.
ro: Aici ar trebui să fie șabloanele tale. Proiectează-le. Salvează-le. Refolosește-le.

en: Haven’t Saved Templates Yet?
ro: Nu s-au salvat încă șabloanele?

en: Enter Template Name
ro: Introdu nume șablon

en: Your designs will be available for export and reuse on any page or website
ro: Designul tău va fi disponibil pentru export și reutilizat pe orice pagină sau sit web.

en: Export
ro: Exportă

en: Stay tuned! More awesome templates coming real soon.
ro: Rămâi aproape! Mai multe șabloane minunate vin în curând.

en: Back to Library
ro: Înapoi la bibliotecă

en: Insert
ro: Inserează

en: My Templates
ro: Șabloanele mele

en: Library
ro: Bibliotecă

en: Close
ro: Închide

en: Saved Templates
ro: Șabloane salvate

en: Template Library
ro: Bibliotecă cu șabloane

en: Select your Structure
ro: Selectează-ți structura

en: Add Template
ro: Adaugă șablon

[ctx: System Info]
note: translators: %s: Codex URL
en: If you want to modify the source code of your theme, we recommend using a <a href="%s">child theme</a>.
ro: Dacă vrei să modifici codul sursă al temei tale, îți recomandăm să folosești o <a href="%s">temă copil</a>.

en: Learn More
ro: Află mai multe

en: Hover Animation
ro: Animație la trecere peste

[ctx: Background Control]
en: Contain
ro: Conține

en: Fast
ro: Rapid

en: Slow
ro: Încet

en: Submit & Deactivate
ro: Trimite și dezactivează

en: Disable Default Colors
ro: Dezactivează culori implicite

en: Default Fonts
ro: Fonturi implicite

en: Color Palettes
ro: Palete de culori

en: Entrance Animation
ro: Animație de intrare

en: You can enable it from the <a href="%s" target="_blank">Elementor settings page</a>.
ro: Poți s-o activezi din <a href="%s" target="_blank">pagina setări Elementor</a>.

[ctx: Box Shadow Control]
en: Inset
ro: Intercalat

[ctx: Box Shadow Control]
en: Box Shadow
ro: Umbră casetă

en: Horizontal
ro: Orizontal

en: Spread
ro: Extindere

en: Blur
ro: Estompare

en: Skip & Deactivate
ro: Sari și dezactivează

en: Aside
ro: Notă

en: Official Color
ro: Culoare oficială

en: Rounded
ro: Rotunjit

en: Social Icons
ro: Iconuri sociale

en: My Skill
ro: Abilitățile mele

en: Username
ro: Nume utilizator

en: Play Counts
ro: Număr redări

en: Comments
ro: Comentarii

en: Share Button
ro: Buton de partajare

en: Download Button
ro: Buton de descărcare

en: Like Button
ro: Buton de apreciere

en: Buy Button
ro: Buton de cumpărare

en: Background Overlay
ro: Suprapunere fundal

en: Extended
ro: Extins

en: If you have a moment, please share why you are deactivating Elementor:
ro: Dacă vrei, te rog să ne spui de ce dezactivezi Elementor:

en: Quick Feedback
ro: Impresii rapide

en: Please share the reason
ro: Te rog spune-ne motivul

en: Other
ro: Altele

en: It's a temporary deactivation
ro: Este o dezactivare temporară

en: I couldn't get the plugin to work
ro: Nu am putut face modulul să funcționeze

en: Please share which plugin
ro: Te rog partajează care modul

en: I found a better plugin
ro: Am găsit un modul mai bun

en: I no longer need the plugin
ro: Nu mai am nevoie de modul

en: Update Now
ro: Actualizează acum

note: translators: %s: Elementor version
en: View Elementor version %s details
ro: Vezi detaliile versiunii Elementor %s

note: translators: 1: Details URL, 2: Accessibility text, 3: Version number, 4: Update URL, 5: Accessibility text
en: There is a new version of Elementor Page Builder available. <a href="%1$s" class="thickbox open-plugin-details-modal" aria-label="%2$s">View version %3$s details</a> or <a href="%4$s" class="update-link" aria-label="%5$s">update now</a>.
ro: Există o versiune nouă disponibilă pentru Elementor Page Builder. <a href="%1$s" class="thickbox open-plugin-details-modal" aria-label="%2$s">Vezi detaliile versiunii %3$s</a> sau <a href="%4$s" class="update-link" aria-label="%5$s">actualizează acum</a>.

en: Custom URL
ro: URL personalizat

en: Paste
ro: Plasează

en: Background
ro: Fundal

en: Wider
ro: Mai lat

en: General
ro: Generale

en: Intro Byline
ro: Introdu autorul

en: Spacing
ro: Spațiere

en: Outside
ro: În exterior

en: Inside
ro: În interior

en: Direction
ro: Direcție

en: Additional Options
ro: Opțiuni suplimentare

en: Arrows and Dots
ro: Săgeți și puncte

en: Left Border Width
ro: Lățime chenar stânga

en: Animation Duration
ro: Durată animație

en: Image Stretch
ro: Întindere imagine

en: Image Carousel
ro: Carusel de imagini

en: Animation Speed
ro: Viteză animație

en: You can crop the original image size to any custom size. You can also set a single value for height or width in order to keep the original size ratio.
ro: Poți decupa dimensiunile originale ale imaginii la orice dimensiune personalizată. De asemenea, poți seta o singură valoare pentru înălțime sau lățime pentru a păstra raportul dimensiunilor inițiale.

en: You must call 'the_content' function in the current template, in order for Elementor to work on this page.
ro: Trebuie să apelezi la funcția 'the_content' în șablonul actual, pentru ca Elementor să funcționeze pe această pagină.

en: Sorry, the content area was not found in your page.
ro: Regret, zona conținutului nu a fost găsită în pagina ta.

en: Controls Color
ro: Culoare comenzi

en: Intro Portrait
ro: Introdu portretul

en: Intro Title
ro: Introdu titlul

en: Loop
ro: Buclă

en: Video Options
ro: Opțiuni video

en: Display
ro: Afișează

en: The server does not have ImageMagick or GD installed and/or enabled! Any of these libraries are required for WordPress to be able to resize images. Please contact your server administrator to enable this before continuing.
ro: Serverul nu are instalată și/sau activată ImageMagick sau GD! Oricare dintre aceste biblioteci sunt necesare pentru WordPress ca să poată redimensiona imaginile. Înainte de a continua, te rog contactează administratorul serverului pentru a activa măcar una.

en: Insert Media
ro: Inserează media

note: translators: %s: The number of images.
en: %s Images Selected
ro: %s imagini selectate

[ctx: Image Size Control]
en: Image Dimension
ro: Dimensiune imagine

[ctx: Image Size Control]
en: Custom
ro: Personalizat

[ctx: Border Control]
en: Dashed
ro: Întrerupt

[ctx: Border Control]
en: Dotted
ro: Punctat

[ctx: Border Control]
en: Double
ro: Dublu

[ctx: Border Control]
en: Solid
ro: Dens

en: No Images Selected
ro: Nicio imagine selectată

en: Fade
ro: Estompare

en: Effect
ro: Efect

en: Are you sure you want to reset this gallery?
ro: Sigur vrei să resetezi această galerie?

[ctx: Image Size Control]
en: Full
ro: Completă

en: Reset Gallery
ro: Resetează galeria

en: Vertical Alignment
ro: Aliniere pe verticală

en: Infinite Loop
ro: Buclă infinită

en: Dots
ro: Puncte

[ctx: Image Size Control]
en: Image Size
ro: Dimensiune imagine

[ctx: Typography Control]
en: None
ro: Niciuna

en: Title HTML Tag
ro: Tag HTML titlu

en: This is the heading
ro: Aceasta este titlul

en: Add your custom class WITHOUT the dot. e.g: my-class
ro: Adaugă-ți clasa personalizată FĂRĂ punct. Exemplu: my-class

en: The list of fonts used if the chosen font is not available.
ro: Lista fonturilor folosite dacă fontul selectat nu este disponibil.

en: Default Generic Fonts
ro: Fonturi generice implicite

en: Pojo Themes
ro: Teme Pojo

en: Form
ro: Formular

[ctx: System Info]
en: We recommend to use php 5.4 or higher
ro: Recomandăm să folosești php 5.4 sau superioară

en: Elements
ro: Elemente

note: Description of the plugin
en: The most advanced frontend drag & drop page builder. Create high-end, pixel perfect websites at record speeds. Any theme, any page, any design.
ro: Cel mai avansat constructor de pagină prin trage și plasează în partea din față. Creezi situri web de ultimă generație cu un număr perfect de pixeli la viteze record. Cu orice temă, în toate paginile, cu orice design.

en: Settings
ro: Setări

[ctx: Typography Control]
en: Oblique
ro: Oblic

[ctx: Typography Control]
en: Italic
ro: Cursiv

[ctx: Typography Control]
en: Capitalize
ro: Scrie cu majuscule

[ctx: Typography Control]
en: Lowercase
ro: Minuscule

[ctx: Typography Control]
en: Uppercase
ro: Majuscule

en: Play Icon
ro: Icon redare

en: Image Overlay
ro: Suprapunere imagine

en: Player Controls
ro: Comenzi player

en: Suggested Videos
ro: Videouri sugerate

en: Aspect Ratio
ro: Raport aspect

en: Toggle Content
ro: Comută conținut

en: Toggle Title
ro: Titlu comutare

en: Toggle #2
ro: Comutarea #2

en: Toggle #1
ro: Comutarea #1

en: Toggle Items
ro: Comută elemente

en: Toggle
ro: Comutare

en: Text Editor
ro: Editor text

en: Tab Content
ro: Conținut filă

en: Tab Title
ro: Titlu filă

en: Tab #2
ro: Fila #2

en: Tab #1
ro: Fila #1

en: Tabs Items
ro: Elemente file

en: Tabs
ro: File

en: Pause on Hover
ro: Pauză la trecere peste

en: Autoplay Speed
ro: Viteză redare automată

en: Arrows
ro: Săgeți

en: Slide
ro: Diapozitiv

en: Choose Sidebar
ro: Alege bară laterală

en: No sidebars were found
ro: Nicio bară laterală găsită

en: Sidebar
ro: Bară laterală

en: Title Style
ro: Stil titlu

en: Web Designer
ro: Designer web

en: e.g. Web Designer
ro: exemplu: designer web

en: Inner Text
ro: Text interior

en: Display Percentage
ro: Afișează procent

en: Percentage
ro: Procent

en: Progress Bar
ro: Bară de progres

en: For Example: About
ro: De exemplu: despre

en: The ID of Menu Anchor.
ro: ID-ul ancorei de meniu.

en: This ID will be the CSS ID you will have to use in your own page, Without #.
ro: Acest ID va fi ID-ul CSS pe care va trebui să-l folosești în propria pagină, fără #.

en: Anchor
ro: Ancoră

en: Menu Anchor
ro: Ancoră meniu

en: Image Position
ro: Poziție imagine

en: Image Spacing
ro: Spațiere imagine

en: Image Size
ro: Dimensiune imagine

en: Image Box
ro: Casetă imagine

en: Icon Hover
ro: Trecere peste icon

en: Border Width
ro: Lățime chenar

en: Rotate
ro: Rotește

en: Secondary Color
ro: Culoare secundară

en: Primary Color
ro: Culoare principală

en: Square
ro: Pătrat

en: Circle
ro: Cerc

en: Shape
ro: Formă

en: Framed
ro: Încadrat

en: Stacked
ro: Suprapus

en: Text Indent
ro: Indentare text

en: List Item
ro: Element de listă

en: List Item #3
ro: Element de listă #3

en: List Item #2
ro: Element de listă #2

en: List Item #1
ro: Element de listă #1

en: Icon List
ro: Listă iconuri

en: Icon Spacing
ro: Spațiere icon

en: Icon Box
ro: Casetă icon

en: HTML Code
ro: Cod HTML

en: HTML Tag
ro: Tag HTML

en: Enter your title
ro: Introdu titlul tău

en: Heading
ro: Subtitlu

en: London Eye, London, United Kingdom
ro: London Eye, Londra, Marea Britanie

en: Map
ro: Hartă

en: Caption
ro: Text asociat

en: Images
ro: Imagini

en: Random
ro: Aleatoriu

en: Media File
ro: Fișier media

en: Attachment Page
ro: Pagină atașament

en: Add Images
ro: Adaugă imagini

en: Image Gallery
ro: Galerie de imagini

en: Gap
ro: Decalaj

en: Color
ro: Culoare

en: Weight
ro: Greutate

en: Spacer
ro: Distanțier

en: Divider
ro: Separator

en: Number
ro: Număr

en: Cool Number
ro: Număr mișto

en: Plus
ro: Pozitiv

en: Number Suffix
ro: Sufix număr

en: Number Prefix
ro: Prefix număr

en: Ending Number
ro: Număr de încheiere

en: Starting Number
ro: Număr de început

en: Counter
ro: Contor

en: Autoplay
ro: Redare automată

en: Slides to Scroll
ro: Diapozitive de derulat

en: Slides to Show
ro: Diapozitive de arătat

en: Choose Image
ro: Alege o imagine

en: Image
ro: Imagine

en: Border
ro: Chenar

en: After
ro: După

en: Before
ro: Înainte

en: Icon Position
ro: Poziție icon

en: Size
ro: Dimensiune

en: Justified
ro: Justificat

en: Alignment
ro: Aliniere

en: Large
ro: Mare

en: Medium
ro: Mediu

en: Small
ro: Mic

en: Button
ro: Buton

en: Edit
ro: Editează

en: Hide On Mobile
ro: Ascunde pe mobil

en: Hide On Tablet
ro: Ascunde pe tabletă

en: Hide On Desktop
ro: Ascunde pe desktop

en: Border Radius
ro: Rotunjire chenar

en: Description
ro: Descriere

en: Title
ro: Titlu

en: Background Color
ro: Culoare fundal

en: Hide
ro: Ascunde

en: Show
ro: Arată

en: Dismiss Button
ro: Buton Respinge

en: I am a description. Click the edit button to change this text.
ro: Sunt o descriere. Dă clic pe butonul editează pentru a modifica acest text.

en: Title & Description
ro: Titlu și descriere

en: Danger
ro: Pericol

en: Warning
ro: Avertizare

en: Success
ro: Succes

en: Info
ro: Informații

en: Type
ro: Tip

en: Alert
ro: Alertă

en: Active Color
ro: Culoare activă

en: Border Color
ro: Culoare chenar

en: View
ro: Vizualizează

en: Accordion Content
ro: Conținut acordeon

en: Accordion Title
ro: Titlul acordeon

en: Accordion #2
ro: Acordeon #2

en: Accordion #1
ro: Acordeon #1

en: Accordion Items
ro: Articole acordeon

en: Accordion
ro: Acordeon

en: Sure! I'd love to help
ro: Sigur! Mi-ar plăcea să ajut

en: Love using Elementor? Become a super contributor by opting in to our non-sensitive plugin data collection and to our updates. We guarantee no sensitive data is collected.
ro: Îți place să folosești Elementor? Poți deveni un super-contributor optând pentru colectarea de date despre modul și actualizările noastre. Garantăm că nu sunt colectate niciun fel de date sensibile.

en: You don't have permissions to download this file
ro: Nu ai permisiunea de a descărca acest fișier

en: Download System Info
ro: Descarcă informații despre sistem

en: You can copy the below info as simple text with Ctrl+C / Ctrl+V:
ro: Poți copia informațiile de mai jos ca text simplu prin Ctrl+C / Ctrl+V:

en: Copy & Paste Info
ro: Copiază și plasează informații

en: System Info
ro: Informații despre sistem

en: Name
ro: Nume

en: Themes
ro: Teme

en: No
ro: Nu

en: Yes
ro: Da

en: Exclude Roles
ro: Exclude roluri

en: Post Types
ro: Tipuri de articol

en: General Settings
ro: Setări generale

en: Accent Text
ro: Text accentuat

en: Body Text
ro: Text corp

en: Secondary Headline
ro: Titlu secundar

en: Primary Headline
ro: Titlu principal

en: Secondary
ro: Secundară

en: Primary
ro: Principală

en: Navigation
ro: Navigare

en: Basic
ro: De bază

en: Visibility
ro: Vizibilitate

en: Content Position
ro: Poziție conținut

en: Middle
ro: La mijloc

en: Stretch
ro: Întindere

en: Column Position
ro: Poziție coloană

en: Minimum Height
ro: Înălțime minimă

en: Min Height
ro: Înălțime minimă

en: Fit To Screen
ro: Încadrat în ecran

en: Height
ro: Înălțime

en: Wide
ro: Lat

en: Narrow
ro: Îngust

en: No Gap
ro: Fără decalaj

en: Columns Gap
ro: Decalaj coloane

en: Content Width
ro: Lățime conținut

en: Full Width
ro: Lățime completă

en: Boxed
ro: Încasetat

en: Width
ro: Lățime

en: Layout
ro: Aranjament

en: Add New Column
ro: Adaugă coloană nouă

en: Column Width
ro: Lățime coloană

en: CSS Classes
ro: Clase CSS

en: Padding
ro: Distanțare

en: Margin
ro: Margine

en: Center
ro: Centrat

en: Text Align
ro: Aliniere text

en: Link Hover Color
ro: Culoare trecere peste legătură

en: Link Color
ro: Culoare legătură

en: Heading Color
ro: Culoare subtitlu

en: Text Color
ro: Culoare text

en: Typography
ro: Tipografice

en: Removed
ro: Înlăturate

en: Column
ro: Coloană

en: Section
ro: Secțiune

en: Structure
ro: Structură

en: Responsive
ro: Responsiv

en: Advanced
ro: Avansat

en: Style
ro: Stil

en: Content
ro: Conținut

en: Columns
ro: Coloane

en: About Elementor
ro: Despre Elementor

en: Revision History
ro: Istoric revizii

en: Soon
ro: Curând

en: Colors
ro: Culori

en: Please note: All unsaved changes will be lost.
ro: Te rog reține: toate modificările nesalvate vor fi pierdute.

en: Saved
ro: Salvat

en: Go Back
ro: Du-te înapoi

en: Take Over
ro: Preia controlul

en: Cancel
ro: Anulează

note: translators: %s: User name.
en: %s has taken over and is currently editing. Do you want to take over this page editing?
ro: %s a preluat controlul și acum editează. Vrei să preiei controlul la editarea acestei pagini?

note: translators: %s: Template type.
en: Are you sure you want to remove this %s?
ro: Sigur vrei să înlături acest %s?

en: More Palettes
ro: Mai multe palete

en: Color Palette
ro: Paletă de culori

en: Apply
ro: Aplică

en: Discard
ro: Renunță

en: Reset
ro: Resetează

en: Preview
ro: Previzualizare

en: Save
ro: Salvează

en: Help
ro: Ajutor

en: Tablet
ro: Tabletă

en: Responsive Mode
ro: Mod responsiv

en: View Page
ro: Vezi pagina

en: Widgets Panel
ro: Panou piese

en: Menu
ro: Meniu

en: Search Widget...
ro: Caută piesă...

en: Add New Section
ro: Adaugă secțiune nouă

en: Loading
ro: Încarc

en: Add Item
ro: Adaugă element

en: Delete
ro: Șterge

en: Select Icon
ro: Selectează icon

en: Custom
ro: Personalizat

[ctx: Typography Control]
en: Typography
ro: Tipografice

[ctx: Typography Control]
en: Letter Spacing
ro: Spațiu între litere

[ctx: Typography Control]
en: Line-Height
ro: Înălțime linie

[ctx: Typography Control]
en: Style
ro: Stil

[ctx: Typography Control]
en: Transform
ro: Transformare

[ctx: Typography Control]
en: Weight
ro: Grosime

[ctx: Typography Control]
en: Family
ro: Familie

[ctx: Typography Control]
en: Size
ro: Dimensiune

[ctx: Border Control]
en: Color
ro: Culoare

[ctx: Border Control]
en: Width
ro: Lățime

en: Dashed
ro: Întrerupt

en: Dotted
ro: Punctat

en: Double
ro: Dublu

en: Solid
ro: Dens

en: None
ro: Niciunul

[ctx: Border Control]
en: Border Type
ro: Tip de chenar

[ctx: Background Control]
en: Background Fallback
ro: Retragere fundal

[ctx: Background Control]
en: Video Link
ro: Legătură video

[ctx: Background Control]
en: Cover
ro: Copertă

[ctx: Background Control]
en: Auto
ro: Automată

[ctx: Background Control]
en: Size
ro: Dimensiune

[ctx: Background Control]
en: Repeat-y
ro: Repetă-y

[ctx: Background Control]
en: Repeat-x
ro: Repetă-x

[ctx: Background Control]
en: No-repeat
ro: Fără repetare

[ctx: Background Control]
en: Repeat
ro: Repetare

[ctx: Background Control]
en: Fixed
ro: Fix

[ctx: Background Control]
en: Scroll
ro: Derulează

[ctx: Background Control]
en: Attachment
ro: Atașament

[ctx: Background Control]
en: Bottom Right
ro: Dreapta jos

[ctx: Background Control]
en: Bottom Center
ro: Jos pe centru

[ctx: Background Control]
en: Bottom Left
ro: Stânga jos

[ctx: Background Control]
en: Center Right
ro: Centrat dreapta

[ctx: Background Control]
en: Center Center
ro: Centrat la mijloc

[ctx: Background Control]
en: Center Left
ro: Centrat stânga

[ctx: Background Control]
en: Top Right
ro: Dreapta sus

[ctx: Background Control]
en: Top Center
ro: Sus pe centru

[ctx: Background Control]
en: Top Left
ro: Stânga sus

[ctx: Background Control]
en: Position
ro: Poziție

[ctx: Background Control]
en: Background Image
ro: Imagine fundal

[ctx: Background Control]
en: Image
ro: Imagine

[ctx: Background Control]
en: Background Color
ro: Culoare fundal

[ctx: Background Control]
en: Color
ro: Culoare

[ctx: Background Control]
en: Background Type
ro: Tip de fundal

[ctx: Background Control]
en: Width
ro: Lățime

[ctx: Background Control]
en: Classic
ro: Clasic

en: System
ro: Sistem

en: Link
ro: Legătură

en: Left
ro: Stânga

en: Bottom
ro: Jos

en: Right
ro: Dreapta

en: Top
ro: Sus

en: Default
ro: Implicit

en: Clear
ro: Șterge

en: Edit with Elementor
ro: Editează cu Elementor

en: &#8592; Back to WordPress Editor
ro: &#8592; Înapoi la editorul WordPress

note: translators: %s: PHP version
en: Elementor requires PHP version %s+, plugin is currently NOT RUNNING.
ro: Elementor are nevoie de versiunea PHP %s sau una ulterioară, acum modulul NU RULEAZĂ.
